Zengin Baba Fakir Baba Kitap Özeti

Abdulkadir CABUĞA
5 min readSep 9, 2019

Robert KYOSAKİ

Video olarak izlemek isterseniz aşağıdaki Youtube videosunu izleyebilirsiniz yada okumaya devam edin :)

Nasıl zengin olacağını bilmek istersin.

Zengin Baba, Fakir Baba. Robert Kyosaki’nin hikayesi.

Robert Kyosak’inin iki babası vardı. Birisi doktora derecesine kadar okumuş, diğer babası sadece 8. sınıfa kadar okumuş. Her iki baba da önemli miktarda paraya sahip olsa da yoksul Baba her zaman mücadele ederken zengin Baba Hawaii’deki en zengin adamlardan biri olma yolunda ilerliyordu. Eğer zengin bir ailede doğan biri değilseniz bu kitaptaki kuralları kullanarak Kiyosaki’den zengin olmayı öğrenebilirsiniz.

Kural 1-Zenginler Para İçin Çalışmaz.

Bura da Mehmet’e bakalım. Her günün her saatini para için harcayarak geçirir. Hayata gerçekten çok kızgın ve neden asla öne çıkamadığını anlamıyor. Diğer tarafta Ahmet var. Ahmet Mehmet ile aynı miktarda para kazanıyor ama Ahmet zamanın çoğunu koleksiyonuna eklemek için aktif yatırımlar aramak için harcıyor. Bu adamların ikisi de aynı miktarda para kazanıyor. Ahmet parasını yatırımlardan kazanırken, Mehmet para için zamanını harcamaktadır.

Buradaki ders zenginler, para kazanmak için zamanını harcamazlar. Onun yerine onlar için para kazanacak aktif yatırımlar edinirler. En çok hoşuma giden alıntılardan biri şu şekilde ‘’Oysa hayat öyle öğretmez, şunu da belirteyim hayat en iyi öğretmendir. Hayat senin ile konuşmaz. Adamı oradan oraya sürükle, her sürüklediğin de bir şeyler söylüyordur ‘’Silkin ve Uyan’’öğrenmen gereken bir şey var’’ diyordur. Eğer zengin olmak istiyorsan, şunu da bilmek zorundasın insanların hayatı iki duygu ile kontrol edilmektedir ‘’korku ve açgözlülük’’.

Birçok insan bana para ile ilgilenmediklerini söylemişti. Ama yine de günde 8 saat iş yapmakla kalmıyorlar, daha fazlasını elde etmeye çalışıyorlar. Korku ve arzularımızı kontrol edemezsek, bizi hayatın en büyük tuzağına yönlendirebilir.

Kural 2- Finansal Okuryazarlık

Eğer zengin olmak istiyorsan ne kadar para kazandığın ile ilgili değil. Elinde ne kadar para tutabildiğin ile ilgili. Zeka, problemleri çözer ve para kazanır ama zeka olmadan kazanılan para yakında gider. Zengin kimseler aktif yatırımlar yapar, yoksul ve orta sınıftan olanlar pasife yönelirler. Çünkü onları aktif sanır. Zengin olmak için aktif ve pasif arasındaki farkı bilmelisiniz.

Bütün hatırlamanız gereken aktiflerin cüzdanınıza para akışı sağlarken pasifler cüzdanınızdan para götürür.

Robert Kiyosaki’ye göre zengin olmak istiyorsanız bu bilmeniz gereken tek kural.

Finansal bilgi eksikliği zenginlerin daha zengin olmasının ve yoksulların daha da yoksullaşmasının bir numaralı nedenidir.

Kitaptaki 3. Kural Kendi İşinize Bakın

Kitabın size özetlemek istediği zenginler aktif gelirlerine odaklanırken, diğer herkes bu ilkeyi takip etmek için gelir tablolarını odaklanır. Bu kuralı takip etmek için güçlü bir aktif gelir oluşturup sürdürmeniz gerekir. Bu aktif bir web sitesi veya her ay sizin için pozitif nakit akışı sağlayan bir gayrimenkul olabilir.

Kural 4- Şirketlerin gücü

Bu videoyu izliyorsanız muhtemelen şirketlerin, zenginlerin en büyük sırlarından biri olduğunu ve hayat oyununu oynamak için daha akıllıca bir yol olarak hizmet ettiklerini bilmiyorsunuzdur.

Zenginler şirketlerini yasal vergi açıklarından yararlanmak ve paralarını korumak için kullanırlar. Eğer bir işiniz varsa ve iyi para kazanıyorsanız bir şirket kurmayı düşünmeniz gerekir

Kitap, zengin olmak için Finansal zekanızı eğitmeniz gerektiğini söylüyor. Finansal zekanızı bir kaç konuda genişletmeniz gerekir. Bunlar;

1) Muhasebe

2) Yatırım

3)Piyasaları anlama ve,

4) Yasalar.

Muhasebe, sayıları okumak ve anlamak içindir

Yatırım, para kazanma bilimidir. Paranızı kullanarak daha fazla para kazanmak içindir.

Piyasaları anlamak, arz ve talebini bilimidir.

Yasalar ise kendi paranızı daha fazla nasıl tutacağınıza dair vergi yasalarına anlamak içindir.

Tekrar ediyorum, bir şirket zenginlerin paralarını ellerinde tutmak için kullandıkları en büyük yasal vergi açıklarından biridir. Finansal zekanız bütün bu yetenek ve becerilerini bir arada olması ile oluşur.

Kitaptaki 5. Kural Zenginler parayı bulur.

Bu kural, zenginler yatırım fırsatlarını görüyor, olarak özetlenebilir. Hatırlayın büyük fırsatları gözlerinizle göremezsiniz, onları aklınızla görürsünüz. Sahip olduğunuz en güçlü aktifiniz aklınızdır. Eğer iyi eğitildiyse, sizin için çok büyük bir zenginlik yaratabilir. Kitaptaki diğer önemli nokta, gerçek dünyada kazananlar zengin olanlar değil Cesur adımlarla ilerleyenler kazanıyor

Kitabın 6. Kuralı diyor ki; Öğrenmek İçin Çalışın Para İçin Çalışmayın

Bu, zengin insanlar öğrenmek için çalışıyorlar, iş güvencesi için değil, anlamına gelir

Eğer zengin olmak istiyorsanız birçok konu hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız. Hoşuma giden alıntılardan biri ‘’İŞ’’ iflas şimdiden deyişinin kısaltmasıdır. Bu sadece bir işe odaklanmanın gerçekten varlıklı olmanızı engelleyeceği anlamına gelir. Diğer hoşuma giden başka bir alıntı da şu şekilde’’ işçiler işten atılmayacak kadar çok çalışır, patronlar onları istifaya zorlayacak kadar ücret öder.

Kural 7- Engelleri Aşmak.

Zengin bir insan ve fakir bir insan arasındaki temel fark, korkularını nasıl yönetecekleridir. Mükemmel bir finansal zekanız olsa bile, sizi zengin olmaktan alıkoyacak birkaç önemli engel var. Bu engeller:

1) Korku

2) Kuşkuculuk

3) Tembellik

4) Kötü alışkanlıklar

5) Kibir

Bazı insanlar kaybetmekten çok korkar. Zengin Baba korkuyu yenmek için şöyle der; ‘’Riskten ve kaygıdan korkuyorsan erken davran. Kuşkuculuk, vurgulamak istenilen nokta şu şekilde; kişilerin yoksul kalmasının ve sağlama olmasının nedeni kaygılar ve kuşkuculuktur. Kuşkular insanın önüne köstektir’’

Tembellik, bunun yerine üşengeçlikte diyebiliriz veyahut gereksiz meşgul olma durumu.

Alışkanlıklar, yaşantımız aldığımız eğitimden çok alışkanlıklarımızın aynasıdır. Saatler boyunca Televizyon izlemek ve bilinçsiz internet kullanımı gibi.

Kibir, herkesin yüzleşmesi gereken son engel. Kyosaki şöyle der; kibir egoyla cehaletin birleşimidir. Zengin baba ise Kyosaki’ye şöyle der, Bildiklerim bana para kazandırır, bilmediklerim para kaybettirir. Ne zaman kibirli davrandıysam para kaybettim, Çünkü kibirli olduğumda bilmediklerimin önemli olmadığını inandım. Kibrin paranızı çalmasına İzin vermeyin.

Şimdi ise 10 adım ile işe koyulmak.

Birinci Adım, Gerçeğin ötesinde bir sebep gerek. Köklü duygusal sebepler ayakta kalmanızı ve yola devam etmenizi sağlar.

İkinci adım, Günlük seçim Aklınıza ve hedeflerinize yatırım yapmak için günlük faaliyetlerinizi akıllıca seçin.

Üçüncü adım, Dostlarınızı dikkatli seçin. Kimler ile dostluk kurduğunuza dikkat edin. Her zaman etrafınızda başaramayacağınızı söyleyen birileri olacaktır, onları dinlemeyin

Dördüncü adım, Bir formül de iyice ustalaşın sonra bir başkasını öğrenin. Ne okursan o olursun. Başka türlü söylersek ne okuduğunuza ve ne öğrendiğinize dikkat edin. Çünkü zihniniz almaya öyle açıktır ki kafanıza koyduğunuzu yerine getirir

Beşinci adım, Önce kendinizi Paka ayırın; Öz disiplin gücü Eğer kendinizi denetleyemezseniz, zengin olmaya çalışmayın, yatırım yapıp para kazanmanın, sonra da onu tüketmenin anlamı yok

Altıncı adım, Simsarları(mentorlara) iyi para ödeyin; Doğru öğüdün önemi Çünkü eğer onlar profesyonel ise, sundukları hizmetler size para kazandırmalıdır. Onlar daha çok kazanırsa Sizler de o kadar çok kazanırsınız.

Yedinci adım, Kızıl derelileri örnek alın; bir şeye karşılıksız sahip olmanın gücü. Akıllı yatırımcının ilk sorusu paramı ne kadar kısa sürede geri alabilirim olmalıdır.

Sekizinci adım, Aktifler lüksü sağlar Her zaman gelirinizle aktif sağlayacak lüksler satın alın,Kredi değil.

Dokuzuncu adım, Kahramanlar gerek; efsanelerin gücü. Yatırım söz konusu olduğunda pek çok kimse zorluğundan söz eder. Demek ki yapmanız gereken, yapılacak olanı kolay gösteren Kahramanlar bulmaktır.

Onuncu adım, Öğretin ki karşılığını görün Bir şeye ihtiyacın olduğunda, ilk ne istediğini ver sonra o sana geri dönecek, bir şey istersen önce vermen gerekir.

Bunlar zengin babanın temel prensipleri

--

--